Azərbaycanda narkotik vasitələri kimlər və niyə yayır? - AÇIQLAMA
Azərbaycanda narkotik vasitələri kimlər və niyə yayır? - AÇIQLAMA2023-cü il hüquq mühafizə orqanları tərəfindən qanunsuz 4 ton 211 kq marixuana götürülüb ki, bu da 2022-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2 dəfədən çoxdur. Bu barədə Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarçı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının 2023-cü illə bağlı hesabatında qeyd olunub. Bəs Azərbaycanda narkotik vasitlərin yayılmasında kimlər iştirak edir? Bununla bağlı ahnsı tədbirlər həyata keçirilir.
"Tapşırıq və təlimat əməkdaşlarımız ciddi verilib ki, heç kim nəzarətdən və məsuliyyətdən kənarda qalmır. Aparılan işlər nəticəsində ötən ilə nəzərən ələk keçirilən narkotik vasitələrin çəkisi də artır. Bu sahədə vətəndaşlarımız Azərbaycan polisinə kömək etməlidirlər. Hər hansı məlumat varsa, əməkdaşlarımız ilə əlaqə saxlamalıdır. Ona görə də biz bununla qarşılıqlı və birlikdə mübarizə aparmasaq narkomaniyanın eskalasiyası genişlənəcək. Bundan istifadə halları da cavanlaşacaq. Elə dövlətlər var ki, bununla bağlı mübarizə dərəcəsi yox səviyyəsindədir və beynəlxalq normalara əməl etmirlər. Əfsuslar olsun ki, bəzi ölkələrdə açıq bazar mövcuddur. Bu bazar nə qədər bağlanmayıb, bununla bağlı transmilli mütəşəkkil cinayətkarlığın qarşısını almaq mümkün olmayacaq".