"Abituriyentlər "əsas odur universitetə qəbul olum" prinsipi ilə yanaşır, gələcəkdə də iş tapa bilmir" - Ekspert
"Abituriyentlər "əsas odur universitetə qəbul olum" prinsipi ilə yanaşır, gələcəkdə də iş tapa bilmir" - EkspertAli təhsil müəssisələrinə ərizə qəbulu üzrə qeydiyyatdan keçənlərin ümumi sayı 110.354 nəfər olub. Bunun 100.259 nəfəri Azərbaycan bölməsinin, 10.095 nəfər rus bölməsinin abituriyentləridir. Bəs görəsən bu abituriyentlərdən nə qədəri öz istədiyi sahə üzrə oxuyur?
O bildirib ki aituriyentlər "əsas odur universitetə qəbul olum" prinsipi ilə yanaşır:
"Abituriyentlərin böyük əksəriyyəti sadəcə "hara qəbul olaram, olaram" prinsipi ilə ixtisas seçimi edir Bu isə gələcəkdə işşislik probleminə gətirib çıxarıq. Çünki əmək bazarında kor təbii formada seçilən ixtisas üzrə kifayət qədər işsiz bir ordu formalaşıb. Abituriyent əmək bazarını araşdırıb ona görə qərar verməlidir. Burada mütəxəssiz rəyi almaları vacibdir. Onlar bilməlidir ki,hansı ixtisası oxusalar gələcəkdə işsizlik problemi ilə üzləşməzlər. Bu prosesdə valideynlər də övladlarına təsir edirlər. Valideyn övladının potensiyalına uyğun peşə seçə bilmir. 400 bal yığan uşağı IV qrupda həkim, III qrupda hüquqşünas, I qrupda İT mütəxəssisi olmasını istəyir. Valideynin bu mövzuda övladının üzərinə gedməsi doğru deyil. Əmək bazarına axtaran zaman müəyyən ixtisaslara artıq ehtiyac olmadığına şahid oluruq. Amma bəzi abituriyentlər əsas odu universitetə qəbul olum" prinsipi ilə yanaşır və gələcəkdə də iş tapa bilmir. Bu il ali təhsil müəssisələrə 85 min nəfərdən çox abituriyent müraciət edib. Plan yeri ilə müqayisə etsək təxminən 22 min nəfər faktiki olaraq kənarda qalır. O cümlədən bu şəxslərin içərisində 60-65 min abituriyent qəbul olacaq. Onların içərisində 10 min nəfər istədiyi istiqamətdə oxuyacaq . Yerdə qalanlar isə kor təbii formada hansısa ixtisası düçəcək. Bu isə gələcəkdə kifayət qədər işşiz yaratmaq deməkdir".