Məktəblərdə "fond pulu" adı ilə yığılan pullar HARA XƏRCLƏNİR? - AÇIQLAMA
Məktəblərdə "fond pulu" adı ilə yığılan pullar HARA XƏRCLƏNİR? - AÇIQLAMAXəbər verdiyimiz kimi, 46 nömrəli məktəbdə "fond pulu" ilə bağlı məsələ böyüyür. Məlumatda bildirilir ki, "fond pulu" verməyən şagirdlərə qarşı ayrı-seçkilik var. "Fond pulu"nun sinifin təmiri üçün yığıldığı bildirilir. Sinif rəhbəri valideynlərin olduğu "WhatsApp" qrupuna pulu verən şagirdlərin siyahısını göndərib və verməyənlərin də pulu göndərməsini tapşırıb.
"Qurumdan tərəfindən öhdəlik götürülür və təmir həyata keçirilir. Belə çıxır ki, məktəbin təmiri üçün direktor 100 min manata yaxın pul yığa bilir. Yəni bu kimi hallardan istifadə edən məktəb direktorları birmənalı olaraq görünən odur ki, həmin vəsaiti mənimsəyiblər. Yekunda isə fond pulu yığım məsələsi qanunvericilik tələbinin pozulması mənasını verir. Hər hansı bir yığım şagirddən olmamalıdır. Bu istər "təhsil haqqında" qanunda, istərsə də digər qanunvericilikdə nəzərdə tutulan faktordur. Məktəb direktoru, onun müavini yaxud müəllim belə olsa, onun ixtiyarı yoxdur ki, şagirddən pul tələb etsin. Belə hal yaşanırsa, valideyn dərhal aidiyyəti üzrə hüquq-mühafizə orqanlarına, korrupsiya idarəsinə müraciət etməlidir. Burada hesabatlılıq olmadığı üçün ciddi problemlər var. Fond pulu adı altında yığılan pullar birbaşa mənimsənilir".