Avtomobili kredit, yoxsa lizinqlə almaq sərfəlidir? - VİDEO
Avtomobili kreditlə almaq sərfəlidir yoxsa lizinqlə? Son illər vətəndaşların əksəriyyəti avtomobili kredit yolu ilə əldə edirlər. İşlənmiş yaxud yeni alınan avtomobili kreditlə almaq mümkündür. O cümlədən onları lizinqlə belə əldə etmək olar. Bəs faiz, sənədləşmə və ödəniş baxımından hansı daha uyğundur?
Sonxeber.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı nəqliyyat məsələləri üzrə ekspert Rövşən Həsənovun sözlərinə görə, son vaxtlar avtomobil alanlar lizinqə daha çox üstünlük verirlər:
"Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir çox banklar aşağı-yuxarı 1 faiz yaxud qismən fərqli olaraq eyni standart prosedurlara uyğun olaraq zamin durma və aylıq gəliri göstərməklə avtomobil idarə etmək olar. Bu işin kredit tərəfidir. Kreditlə müqayisədə qiymətlər lizinqdə fərqli olur ".
Rövşən Həsənov deyir ki, avtomobili lizinq yolu alarkən iş yeri və zamin tələb olunmur:
"Hər ay nəqliyyat vasitəsinə ödəniş etdikcə, etibarnamə verilir. Sonda isə DYP-nin qeydiyyat imtahan şöbəsinə gedirsiz və nəqliyyat vasitəsi adınıza keçirilir".