Azərbaycanda 200 yaşı olan evdən MARAQLI GÖRÜNTÜLƏR - VİDEO
Azərbaycanda 200 yaşı olan evdən MARAQLI GÖRÜNTÜLƏR - VİDEOƏsərləri yadigarı olan qədim ev. O ev ki, təkcə bir yaşayış olmaqla savayı, ulu babalarımızın inşaat üslubununz memarlıq mədəniyyətinin nümunəsi hesab olunur. Söhbət Balakən rayonunun Katex kəndində yerləşən tarixi evdən gedir. Sözügedən yaşayış yerinin isə təxminən 200 yaşı olduğu deyilir.
Sonxeber.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı "ATV Xəbər"in əməkdaşları maraqlı süjet hazırlayıb. Kəndin ərazisində tapılan piktoqramlar və tarixi məkanlar bunun sübutudur. Sonradan dəyişiliklər olsa da bu evin əsas hissəsi olduğu kimi qalıb. Riyaziyyat müəllimi olan, ev sahibi Elmira xanım deyir ki, evi tikən ulu babası Hacı Qurban kişi olub. O dövr üçün bu ev ən dəbdəbəli evlərdən sayılıb:
"Dəyişiklər əslində çox azdır. Arxa hissədə heç bir dəyişiklik olmayıb. Bu ev atama babasından qalıb. Evin içində 4 buxara var idi. 1 otaqda divarda çıraq qoymağa yer vardı. Sonra ataram buxaraları söküb keçid olsun deyə qapılar qoydu".