Azərbaycan - Serbiya: strateji tərəfdaşlıq münasibətləri
Azərbaycan - Serbiya: strateji tərəfdaşlıq münasibətləriMüasir dövrdə Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionunda əsas söz sahibi olan dövlət kimi çətin və mürəkkəb geosiyasi şəraitdə müstəqil xarici siyasət həyata keçirir. Bu gün Azərbaycan regionun yeganə ölkəsidir ki, düşünülmüş daxili və xarici siyasəti ilə həm inkişaf edir, iqtisadi sistemini təkmilləşdirir, həm də regional təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində ardıcıl və sistemli addımlar atır. Hazırda Azərbaycan dövlətinin həyata keçirdiyi enerji layihələri, regional inteqrasiyaya xidmət edən əməkdaşlıq formatları Cənubi Qafqazda sabitliyin təmin edilməsində mühüm rol oynayır. Bununla yanaşı, Azərbaycan dünyada sülhyaratma prosesində fəal iştirak edir, səmərəli təklif və təşəbbüslərlə çıxış edir, öz praktik fəaliyyəti ilə sülhün və təhlükəsizliyin möhkəmlənməsinə dəyərli töhfələr verir. Beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri ilə, ayrı-ayrı dövlət başçıları ilə keçirilən işgüzar görüşlər, əldə olunan razılaşmalar, imzalanan sənədlər bir daha sübut edir ki, Azərbaycan regionun lider ölkəsidir və onun iştirakı olmadan Cənubi Qafqaz regionunda heç bir layihə, heç bir anlaşma reallaşa bilməz. Bu günlər bir çox Avropa ölkələri mövcud Azərbaycan reallıqlarını düzgün qiymətləndirərək, sözü ilə, imzası bir olan, etibarlı tərəfdaş kimi qəbul edilən, Avropanın enerji təhlükəsizliyinə böyük töhfələr verən Azərbaycanla əməkdaşlıq etməyə, əlaqələr qurmağa səy göstərir.
Siyasət   Baxılıb: 247   Tarix: 17 fevral 2026
"Azərbaycan üçün dünyanın ən qüdrətli dövləti olan ABŞ ilə strateji tərəfdaş olmaq böyük siyasi və beynəlxalq əhəmiyyət daşıyır" - DEPUTAT
"Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ABŞ-ın vitse-prezidenti Cey Di Vensin ölkəmizə rəsmi səfəri zamanı mətbuata verdiyi bəyanat Azərbaycan-ABŞ münasibətlərində tamamilə yeni, strateji və tarixi mərhələnin başlandığını nümayiş etdirdi. Bu səfər təkcə diplomatik hadisə deyil, hə
"Məqsədimiz İranın nüvə potensialını məhv etmək idi"
Vaşinqtonda keçirilən Sülh Şurasının ilk iclasında çıxış edən ABŞ Prezidenti Donald Tramp İranın nüvə proqramı və Livan məsələsi ilə bağlı iddialar irəli sürüb. "Qafqazinfo" xəbər verir ki, administrasiyasının əldə etdiyi kəşfiyyat məlumatlarına toxunan prezident İranın nüvə silahı əldə etməy