COVID-19-dan sonra bədəndə yaranan fiziki zəifliyin səbəbi AÇIQLANDI
COVID-19-dan sonra bədəndə yaranan fiziki zəiflik toxumalarda oksigen çatışmazlığı ilə bağlıdır.
Sonxeber.az BAKU.WS-ə istinadən xəbər veir ki, ABŞ-nin Yel Universitetində aparılan tədqiqatlar zamanı COVID-19-dan sonra fiziki fəaliyyətin olmamasının orqanizm toxumalarının oksigen qəbulunun pozulması ilə əlaqəli olduğunu göstərilib.
Tədqiqatın nəticələri European Respiratory Society (ERJ) jurnalında dərc edilib.
Fiziki gərginliyə dözümsüzlük və ya gözlədiyiniz və ya istədiyiniz səviyyədə məşq edə bilməmək daxildir.
Xəstələr nəfəs alma və ya fiziki fəaliyyət qabiliyyətinin azaldığını bildirdikdə, həkimlər adətən kompüter tomografiyası, ehokardiyogram və ya ağciyər funksiyasını yoxlayır. Bu müayinələr ürək və ağciyər pozğunluğunun olub olmadığını müəyyənləşdirir. Lakin fiziki zəifliyin başqa bir səbəbi də ola bilər.
Amerikalı alimlər 55 könüllü zərində aparılan araşdırma nəticəsində COVID-19-dan sonra fiziki məşqlərin aparılmamasının bədən toxumalarının oksigen qəbulunun pozulması ilə əlaqəli olduğunu müəyyən etdilər.
Ürək problemlərinin olmamasına və qanının kifayət qədər oksigenlə dolmasına baxmayaraq, test edilənlərin bədənindəki toxumaların çoxunun oksigendən istifadə etməsi mümkün deyildi.
Fiziki zəiflikdən şikayətləri olan xəstələrə daha çox hərəkət etməyi və fitneslə məşğul olmağı tövsiyə edirlər. Lakin bəzi insanlar üçün bu cür göstərişləri yerinə yetirmək mümkün deyil.
Tədqiqatçılar qeyd edirlər ki, əzələ zəifliyini müalicə edən dərmanlar, xüsusən də piridostiqmin olan dərmanlar sağlamlığı yaxşılaşdıra bilər.