2 həftəyə siqaretdən necə qurtulmaq olar? - Həkim açıqladı
Siqaret və elektron siqaretin nikotin asılılığına səbəb olduğu müəyyən edilib. Məşhur rusiyalı terapevt Tatyana Neumolotova pis vərdişdən qurtulmağın yollarından danışıb.
BAKU.WS xəbər verir ki, bu barədə "Rambler" məlumat yayıb.
Mütəxəssisin fikrincə, bir məqsəd formalaşdırmaq və siqareti buraxdıqdan sonra hansı müsbət dəyişikliklərin baş verəcəyini anlamaq lazımdır.
Terapevt siqareti tərgitmək prosesində özünüz üçün tarixlər təyin etməyi məsləhət görür. Siqaretin istifadəsini tədricən azaltmaqdan tamamilə dayandırmağa qədər.
O, bu prosesi üç-dörd mərhələyə bölməyi və nikotini tərk etmək üçün özünüzə iki həftədən bir aya qədər vaxt verməyi təklif edir.
Həm siqaret, həm də elektron siqaret çəkmək, insanın stress və narahatlıq zamanı geri qayıda biləcəyi mexaniki vərdişdir. Bu vəziyyətdə, əlinizdə bir növ anti-stress olması daha yaxşıdır - xüsusi oyuncaq, maqnit topları, üzük və ya paltardakı düymələri bura bilərsiniz.
Tatyana Neumolotova əlavə edir ki, uğur üçün özünüzü tərifləmək və uğursuzluq anlarında özünüzü tənqid etməmək çox vacibdir - əsas odur ki, qarşıya qoyulan məqsədə doğru irəliləyin. Nikotin asılılığının öhdəsindən təkbaşına gələ bilmirsinizsə, həkimə müraciət etməlisiniz.