İnsanlar adlarını niyə dəyişirlər? Niyə bu addımı atırlar? -VİDEO
İnsanlar adlarını niyə dəyişirlər? Niyə bu addımı atırlar? -VİDEOAd və soyad dəyişdirmək istəyənlərin sayı hər gün daha da çoxalır. Səbəbləri isə müxtəlifdir.
Kimisi ya bəyənmir, ya da kimisi də bu adın ona ağırlıq gətirdiyinə inanır. İnsanlar ömründə bir dəfə də olsa adını dəyişdirmək istəyib.
Sonxeber.az xəbər verir ki, Nazirlər Kabineti yanında terminologiya komissiyasının sədr müavini professor Sayalı Sadıqova "AzTv"nin "Telesəhər" verilişinə açıqlama verib.
O, bildirib ki, mənası gözəl olmayan və qəribə səslənən adların verilməsi hələ də qalıb. Belə halların qarşısı isə qeydiyyat idarələrində alınır.
Eyni zamanda professor qeyd edib ki, son illər adlarını xarici adlara dəyişənlərin sayı daha çoxdur. Bununla yanaşı bir çox hallarda belə muraciətlər zamanı Azərbaycan dilinin xüsusiyyətləri belə nəzərə alınmır.
Ətraflı "AzTv "nin süjetində: