Ağıllı saat taxmağın təhlükəli olduğu aşkarlandı
Alimlər plastik və ya rezindən hazırlanmış ağıllı saatların taxılmasının təhlükələrini aşkar ediblər.
Sonxeber.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, bu materiallar bakteriyaların kolonizasiyası və yayılması üçün potensial mühitdir.
"Plastik və rezin bilərziklər bakteriyaların yayılması və kolonizasiyası üçün daha cəlbedici bir mühit yarada bilər. Çünki onlar daha hüceyrəli və statik səthə malikdirlər. Eyni zamanda, qızıl və ya gümüş bilərziklər bakteriyalar tərəfindən o qədər də "bəyənmir" ",-deyə alimlər bildirib.
Alimlər 20 fərqli ağıllı saatı təhlil etdikdən sonra onların 95%-nin səthində dəri xəstəlikləri və iltihaba səbəb ola biləcək potensial zərərli bakteriyaların olduğunu aşkar ediblər.
Həkimlərin fikrincə, nisbətən aşağı səviyyədə olsa belə, bu patogenlər bədənimizə əhəmiyyətli təsir göstərə bilər. İmmuniteti zəif olan insanlar üçün təhlükə xüsusilə kəskindir.
Potensial olaraq həssas kateqoriyalara tibb işçiləri və xəstəxana işçiləri daxildir. Çünki onlar daim xəstə xəstələrlə təmasda olurlar. İdman zalı ilə məşğul olanların da adı çəkilir. Onların saatlarının səthində ən yüksək stafilokok bakteriyaları aşkar edilib.