Məktəblilərin "yol pulu" dövlət tərəfindən qarşılana bilər? - AÇIQLAMA
Məktəblilərin "yol pulu" dövlət tərəfindən qarşılana bilər? - AÇIQLAMA"İlk növbədə qeyd edim ki, dərsliklər pulsuz şəkildə verilir, dövlət tərəfindən onsuz da kifayət qədər xidmət haqları ödənilir. Bütün bu xidmətlərin yanında günün müəyyən saatlarında şagirdlərin nəqliyyatdan pulsuz istifadə etməsi təmin edilə bilər. Bu gün Azərbaycanın 4432 orta ümumtəhsil məktəbində 1, 6 milyon şagird təhsil alır. Onların hamısı nəqliyyatdan istifadə etmir. Məsələn, Bakı şəhərində 420 məktəbdə 470 minə yaxın şagird var. Onlardan nəqliyyatdan istifadə edənlərin sayı 30 mini keçmir.Hesab edirəm ki, şagirdlərin ictimai nəqliyyatdan, xüsusilə, metrodan, Nəqliyyat Nazirliyinə tabe olan nəqliyyat daşıyıcılarından pulsuz istifadə etməsi mümkündür. Dünyada da bu təcrübə var, qardaş Türkiyədə də bununla bağlı tələbələrə xüsusi kartlar verilib".