AQTA-nın qeydiyyata almadığı şirkət nazirliyin 33 milyonluq tenderini uddu
AQTA-nın qeydiyyata almadığı şirkət nazirliyin 33 milyonluq tenderini udduElm və Təhsil Nazirliyinin Təsərrüfat Hesablı Əsaslı Tikinti və Təchizat İdarəsi tərəfindən keçirilən tender müsabiqəsinin qalibi "El-Oba" QSC (VÖEN- 1005876511) olub.
Yeniavaz.com xəbər verir ki, "El-Oba" QSC Elm və Təhsil Nazirliyinin sifarişi ilə Bakı şəhərinin Binəqədi, Nərimanov, Nəsimi, Sabunçu, Xətai və Yasamal rayonlarının ərazisində yerləşən bütün məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin 2024-cü il ərzində yeməklə təchizatını həyata keçirəcək.
Nazirlik yeməklər üçün "El-Oba" QSC-yə 32 milyon 872 min 633 manat 71 qəpik ödəyəcək.
Məlumat üçün bildirək ki, "El-Oba" QSC 23 aprel 2019-cu il tarixində dövlət qeydiyyatına alınıb. Nizamnamə kapitalı 2000 manat olan MMC-nin hüquqi ünvanı Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, Biləcəri ŞTQ, Yeni Yaşayış sahəsi, ev 6-da yerləşir. MMC-nin qanuni təmsilçisi Niftiyev Vüsal Maşalla oğludur.
Qeyd edək ki, "El-Oba" QSC ötən il – 2023-cü ildə də Elm və Təhsil Nazirliyinin keçirdiyi analoji tender müsabiqəsinin qalibi olub. Bu şirkət 2023-cü ildə Bakı şəhəri Binəqədi və Nərimanov rayonları ərazisində yerləşən bütün məktəbəqədər təhsil müəssisələrini yeməklə təchiz edib və qarşılığında 11 milyon 109 min 16 manat 17 qəpik alıb.
Son 2 il ərzində Elm və Təhsil Nazirliyinin 44 milyon manatlıq tender müsabiqəsində qalib olan "El-Oba" QSC haqqında açıq mənbələrdə məlumat yoxdur. Şirkətin rəsmi veb-saytı, yaxud da sosial şəbəkə hesabları haqqında məlumat mövcud deyil.
Açıqlanan maliyyə hesabatlarından isə belə məlum olur ki, şirkət dövlət qeydiyyatına alındıqdan sonrakı 3 ilin 2-də zərərlə işləyib. "El-Oba" QSC 2020-ci ildə 399 min 934 manat, 2021-ci ildə isə 339 min 268 manat zərər edib. 2022-ci ildə isə şirkətin mənfəəti 446 min 936 manat olub.
Onu da bildirək ki, 2022-ci ilin dekabr ayında Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) açıqladığı məlumatda göstərilir ki, ictimai iaşə sahəsində fəaliyyət göstərən "El-Oba" QSC müvafiq sanitar norma və qaydaların tələblərinə əməl etmədiyi üçün onun qida təhlükəsizliyi qeydiyyatından imtina edilib.
Lakin maraqlıdır ki, AQTA-nın qida təhlükəsizliyi qeydiyyatından imtina etdiyi şirkət eyni tarixlərdə – 2022-ci ilin dekabr ayında Elm və Təhsil Nazirliyinin qida ilə bağlı keçirdiyi 11 milyonluq tenderdə qalib olub.