20 YANVAR- Qərənfilin ağladığı gün!
20 YANVAR- Qərənfilin ağladığı gün!1990-cı il yanvarın 20-də qanlı sovet rejimi Azərbaycan xalqına qarşı əvvəlcədən düşünülmüş və planlaşdırılmış dəhşətli qırğın aktı həyata keçirdi. Dinc əhaliyə qarşı tarixdə misli görünməmiş cinayət törədildi: sovet rejimi öz vətəndaşlarına əliyalın mülki əhaliyə, o cümlədən uşaqlara, qadınlara, qocalara silah qaldırdı. Ən adi və qanuni hüquqlarının pozulmasına müqəddəs vətən torpağı olan Dağlıq Qarabağın zorla əlindən qoparılıb alınmasına dinc yolla etiraz edən əhaliyə qəddarcasına divan tutuldu. Azərbaycanın paytaxtında və rayonlarda qan su yerinə axıdıldı. Azərbaycan xalqı 1990-cı ilin Qanlı Yanvarını həm faciə, həm də qəhrəmanlıq səhifəsi kimi yaşadı. O gecə Azərbaycan xalqı sınağa çəkildi. Həm xalqın öz içində yetişdirdiyi qəhrəmanlar üzə çıxdı, həm də ona başçılıq edənlərin kimliyi bəlli oldu. Lakin 1990-cı il 20 Yanvar hadisələrindən 34 il vaxt keçməsinə baxmayaraq xalqımız indiyədək bu faciənin ağrı acısı ilə yaşayır.
Yanvarın 19-da SSRİ Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsinin "Alfa" qrupu və respublika DTK-sının rəhbərliyi tərəfindən təşkil edilən əməliyyat nəticəsində respublika televiziyasının enerji bloku partladılmışdı ki, Bakıda fövqəladə vəziyyət elan edilməsi və qoşunun şəhərə girməsi barədə əhaliyə rəsmi məlumat çatdırılmasın. Halbuki, həmin vaxt 26 yerdə piketlər, barrikadalar qurulmuş, şəhərdəki 60 qoşun hissəsindən 34-nün, o cümlədən Salyan qışlasının giriş-çıxış yolları kəsilmişdi. Xalq Cəbhəsinin liberal qanadının təmsilçiləri əhaliyə dağılmağı, radikal qanadının təmsilçiləri isə müqavimət göstərməyi məsləhət görürdü. Fövqəladə vəziyyətin yanvarın 20-də saat 00-da tətbiq edilməsinə baxmayaraq, qoşun hissələri yanvarın 19-da saat 21-dən etibarən birinci olaraq Türkan-Qala tərəfdən şəhərə yeridildi. "Bakı əməliyyatı"na rəhbərliyi birbaşa SSRİ müdafiə naziri Dimitri Yazov, SSRİ daxili işlər naziri Vadim Bakatin, SSRİ DTK sədrinin müavini Filip Babkov həyata keçiridilər. Sovet Ordusu qoşunlarının Bakıya və Azərbaycanın rayonlarına qanunsuz daxil olması nəticəsində 131 nəfər həlak oldu, 400 nəfər həbs edildi, 744 nəfər yaralandı, 4 nəfər isə itkin düşdü.
Ümummilli liderimiz 20 Yanvar haqqında daha geniş fikrini hadisədən düz on il sonra, 2000-ci il yanvarın 19-da Respublika Sarayında keçirilən mərasimdə xalqa çatdırmışdır. Heydər Əliyev salona daxil olub öz yerində əyləşəndən sonra diktor elan etdi: "Qanlı yanvar günlərində öz sözü ilə xalqa sədaqətini sübut etmiş insanların ölkəmizdə xüsusi yeri, xüsusi hörməti vardır. Həmin günlərin təkrarolunmaz ab-havasını bərpa etmək üçün bu mərasimdə onlardan bir neçəsini dinləməyə ehtiyac vardır".
Qanlı yanvar hadisələri ilə artıq xalqın sovet hakimiyyətinə güvəni, inamı qalmadı. Azərbaycanın müstəqilliyinə gedən yolda mühüm addımlar atıldı. 1991-ci il oktyabrın 18-də müstəqilliyimizi elan etdik. Ermənilərin 1988-ci ildən davam edən 30 illik işğalı Azərbaycan ordusunun uğurlu əməliyyatı ilə başa çatdı. Qarabağ 2020-ci ildə 44 günlük müharibə ilə azad edildi. Üstündən 34 il keçməsinə baxmayaraq, Azərbaycan xalqı heç vaxt təslim olmadı, torpaqlarını geri qaytardı və bütün dünyaya "Qarabağ Azərbaycandır" reallıqlarını qəbul etdirdi. Unutmadıq, unutmayacağıq. 1990-cı il 20 yanvar faciəsində, Vətən müharibəsində və antiterror əməliyyatlarında qəhrəmancasına döyüşən, Azərbaycan bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarımızda dalğalandıran, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda edən bütün şəhidlərimizi dərin ehtiram və hörmətlə yad edirik!