"Feminizmin əsas önəmi ana xaqanlığı uğrunda mübarizədir" - SOSİOLOQ
Demokratiyanın inkişafının əsas pirinsiplərindən biri gender bərabərliyinin təmin olunmasıdır. Ölkə əhalisinin 51 faizinin əskəriyyətini qadınlar təşkil edən Azərbaycanda da gender mədəniyyəti prioritet məsələlərdəndir. Azərbaycanda qadınların hüquqları necə qorunur?
Məsələ ilə bağlı Sonxeber.az-a danışan sosioloq Üzeyir Şəfiyev Azərbaycanda daim qadın hüquqları istiqamətdə böyük addımların atıldığını bildirib:
Qadınların təhsil və məşğulluq, səviyyəsi bizim cəmiyyətimizi hər zaman düşündürür. Dövlət olaraq daim bu istiqamətdə böyük addımlar atıldığını müşahidə edirik. Azərbaycan qadınların hüquqları ilə bağlı yüksək səviyyədə təminat vardır.
Biz ənənəvi cəmiyyət olduğumuza görə, bəzən qadın kişi strotipləri müşahidə olunur. "Qadına bir cür, kişiyə bir cür yanaşmalar olub", "hansı cinsə daha çox üstünlük verilir?" məsələsi deyil. Ənənəvi cəmiyyətin xarakterik xüsusiyyətli var. Burada normalar, dəyərlər, qaydalar cəmiyyətin tənzimlənməsində iştirak edir. Cəmiyyət öz özünü tənzimləyən sistemdir. Buna görə də ənənəvi cəmiyyəti daha çox bu normalar və qaydalar tənzimləyir.
Azərbaycan ənənəvi cəmiyyətdir. Cəmiyyət normalar, qaydalar əsasında qurulub. Bu normalara görə bəzi nüanslar var ki, onlar strotipləşib. Bu strotiplər yeni çağırışlara cavab vermir. Bu da bəzən problemlər yaradır.
Sosioloq bildirib ki, bəzi rayon kəndlərdə qızların ixtisaslarını strotiplər əsasən seçir:
"Məsələn bəzi rayon kəndlərdə qızların ixtisaslarını bəzi nüanslar əsasən seçir. Valideyn düşünür ki, "bu ixtisası qız niyə seçməlidir", "bu oğlana aid olan ixtisasdır" və s. Bu hallar o dərəcə çox deyil, amma var.
Azərbaycanda digər Avropa ölkələrə görə qadınları hüquqları hər zaman cəmiyyətimizi düşündürüb. Dövlət səviyyəsində təmin olunub. Az'rbaycan hətta qadına seçki hüququ verən ilk ölkələrdən olub. Azərbaycanda qadına hər zaman yüksək münasibət olub. Qadınlara hər zaman önəm verilib. Əfsuzlar olsun ki, bu gün bəzən feminist adı altında kişi-qadın qarşıdurmaları yaradılır. Amma bəzən feminizmin özü gender yanaşmasınada mane olur. Feminizm aqressiv qadın hərəkatıdır. Bu hərəkatın əsas önəmi ana xaqanlığı uğrunda mübarizədir. Bu hərakat kişilərə nifrət üzərində qurulub. Bu isə çox qorxulu tendensiyadır. Əfsuzlar olsun ki, bəzən biz televiziya verilişlərində belə bunun təsirini hiss edirik . Bunun qarşısını almaq lazımdır.
Gender beraberliyi baxımından Azərbacanda kifayət qədər addımlar atılır. 2006-cı ildə bununla bağlı qanunda qəbul olunub. Eyni zamanda Azərbaycanda Ailə Qadın Uşaq komitəsi, qadın hüquqları təşkilatları fəaliyyət göstərir. Dövlətində qadınların hüquqları ilə bağlı və qanuni həm də praktik əsaslı addımları var".