Sosial mediadan çox istifadə insanların həyatına necə təsir edir? - Bilinməyən problemlər
Gündəlik həyata mənfi təsir göstərən sosial mediadan həddindən artıq istifadə müxtəlif problemlər gətirir. Mütəxəssislər, yuxu problemlərinin sağlamlıq və digər problemlərə səbəb olduğunu bildirərək, özlərinə önəm verməkdən, özünü başqaları ilə müqayisə etməkdən çəkinmək lazım olduğunu vurğulayıblar.
BAKU.WS bu barədə xarici araşdırmalara istinadən yazır.
Sosial media platformalarının həddindən artıq istifadəsi ilə cihazlardan yayılan işıqlar yuxunu tənzimləyən hormona mənfi təsir göstərə bilər. Yuxu problemləri zəncirvari problemlərinə səbəb olur.
Göz qızartıları meydana gələ və ya yuxu problemləri yarana bilər. Bu, insanların gündəlik həyatına, işinə və ailə münasibətlərinə təsir edir.
Yata bilməyən insan dincələ bilməz. Nə bədəni dincələ bilər, nə də ruhi olaraq. Bu səbəbdən bu, daha çox gərginliyə, daha çox stressə səbəb ola bilər və narahatlıq kimi vəziyyətlər artar.
Bundan əlavə, bəzi digər fiziki elementlər də var. Telefona çox baxan insanların boyun və əllərində ağrılar, əllərində titrəmələr ola bilər. İstifadə artdıqca təkcə psixoloji deyil, fiziki olaraq da bir çox fərqli mənfi təsirləri görə bilərik.
Sosial mediaya çox məruz qalmanın insanların real həyatdan uzaqlaşmasına səbəb olduğu da xüsusilə vurğulanır.
İnsan real həyatda aldığı həzzlərdən və sosial mühitlərdən uzaqlaşaraq əslində bu həzzləri sosial media mühitində axtarmağa başlayır.
Məsələn, bir insan sosial media tətbiqlərində hər hansı şəxslə dostluq edir, istədiyi şəxslə danışır və ya normal olaraq üz-üzə özünü daha yaxşı ifadə edə bilməsə də, sosial mediada yazaraq özünü daha asan ifadə edə biləcəyini düşünür. Bu, real həyatdan daha da uzaqlaşmağa və tənhalığa səbəb ola bilər.
Xüsusilə sosial mediadan geniş istifadə edən gənclərdə onların əsl dostlardan uzaqlaşdığını, tənhalaşdıqlarını, antisosyal olduqlarını görürük.
Bunun nəticəsi nədir? - insanı depressiv, daha az sevincli, daha introvert dünyaya gətirib çıxara bilər.